Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl
obrazek nr 1
zdjęcie

26 marca o 18.30 zapraszamy na najbliższy - już pięćdziesiąty! - Czwartek z Filozofią w Dworze Artusa - wydarzenie transmitowane online.

O 18.30, 26 marca zapraszamy na pięćdziesiąty wykład w ramach "Czwartków z Filozofią - tym razem w wersji transmitowanej na żywo online, dostępnej na stronie FB Dworu Artusa.

prof. Marcin T. Zdrenka, Stultitia moralis, czyli czy możemy zgłupieć moralnie?

Mimo że filozofowie poszukują mądrości, nieobca im jest głupota. W tym znaczeniu, że nad nią rozmyślają i szukają sposobów by jej uniknąć, ale też w innym – że im samym zdarza się zgłupieć, jak każdemu.

więcej informacji

zdjęcie

Filozofia w czasie kwarantanny - materiały Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK

W czasie, gdy z powodu zagrożenia epidemiologicznego rozumnie jest pozostać w domu, Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK przyłącza się do akcji udostępniania materiałów, z którymi można zapoznać się samodzielnie, pobierając je ze strony internetowej. Jesteśmy w domach, ale nie przerywamy pracy i sukcesywnie będziemy uzupełniać udostępniane treści. Zapraszamy do lektury.

 

zdjęcie

Pogawędnik filozoficzny - nowy odcinek

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części podkastu Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki pt. „Pogawędnik filozoficzny”. Tym razem w odcinku "Filozofia i zaraza" rozmawiamy o tym, jaką perspektywę na bieżące wydarzenia daje filozofia w czasach epidemii. Można nas posłuchać tutaj: https://www.buzzsprout.com/872089 oraz na Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Overcast, Google Podcasts i innych serwisach podkastowych.

 

więcej informacji

zdjęcie

Przeciwko zmurszeniu filozofii i dziwaczności nauk / Against Mouldering of Philosophy and Oddity of Sciences

Zapraszamy do nadsyłania głosów – w postaci referatów, komentarzy i posterów – w dyskusji skupionej wokół artykułów opublikowanych w czasopiśmie Avant. Zachęcamy zarówno do bezpośrednich odniesień do wskazanych na stronie internetowej tekstów, jak i do rozwinięcia wybranych problemów w nich poruszanych. Zachęcamy również do poruszenia innych zagadnień bliskich profilowi tematycznemu Avantu (jak na przykład rola wywiadów naukowych w komunikacji i upowszechnianiu nauki, czy rola i potrzeba przekładów tekstów naukowych). Zgłoszenia przyjmujemy w języku polskim i w języku angielskim. Szczegółowe informacje oraz lista tematów dostępne są na stronie internetowej: https://sites.google.com/view/10lat

 

więcej informacji

zdjęcie

Konferencja „Ludzkie Resztki”

Instytut Filozofii UMK wraz z Katedrą Filozofii Praktycznej zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową "Ludzkie resztki: wykluczenie - adiaforyzacja - obcość."

więcej informacji

Archiwum