Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Czy warto kierować się intuicją? Najbliższy Czwartek z Filozofią w Dworze Artusa 8 grudnia 2022, g. 18.30

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na najbliższy Czwartek z Filozofią współorganizowany przez Instytut Filozofii oraz toruński Dwór Artusa. 8 grudnia o godz. 18.30 dr Alicja Pietras z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego przedstawi wykład pt. "Czy warto kierować się intuicją?"

 

Zdjęcie portretowe. Lekko uśmiechnięta kobieta w długich brązowych włosach z równo przyciętą grzywką, ubrana w czary płaszcz i kolorowy szalik.

Jednym z istotnych problemów filozoficznych jest pytanie o źródła naszego poznania, a filozofowie spierają się o ważność i pewność jego poszczególnych rodzajów. Intuicja jako sposób poznania rzeczywistości odrębny zarówno od poznania zmysłowego jak i wyłącznie rozumowego bardzo długo była niedoceniana przez naukę. Traktowano ją jako coś mistycznego, niezrozumiałego, zbyt mocno zabarwionego emocjami (każdy z nas słyszał o tzw. intuicji kobiecej), by można jej było zaufać. Tymczasem najnowsze badaniach w ramach tzw. nauk kognitywnych zaczynają pomału odczarowywać ten – jak się okazuje – jeden z podstawowych sposobów ludzkiego poznania. W trakcie grudniowego Czwartku z filozofią” zastanowimy się nad cechami poznania intuicyjnego oraz jego miejscem w poznaniu ludzkim. Spróbujemy również dać odpowiedź na pytanie: czy zawsze warto kierować się w życiu intuicją.


Alicja Pietras – socjolożka i filozofka, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się tradycją niemieckiej filozofii transcendentalnej (Kant, neokantyzm, postneokantyzm), szczegółowymi zagadnieniami związanymi z procesami poznawczymi człowieka (intuicja, refleksja) oraz ontologicznymi podstawami nauk społecznych i poznawczych (ontologią kultury, m.in. zagadnieniem wartości). Autorka książki „W stronę ontologii. Nicolaia Hartmanna i Martina Heideggera postneokantowskie projekty filozofii” (Kraków 2012) oraz serii artykułów poświęconych niemieckiej filozofii transcendentalnej.

pozostałe wiadomości