Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Wykłady w Dworze Artusa

Instytut Filozofii UMK, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Dwór Artusa w Toruniu zapraszają na cykliczne spotkania w ramach “Czwartków z Filozofią”


Najbliższe spotkanie: 26 marca o godzinie 18.30 – transmisja na żywo na stronie FB Dworu Artusa.

prof. Marcin T. Zdrenka, Stultitia moralis, czyli czy możemy zgłupieć moralnie?

Mimo że filozofowie poszukują mądrości, nieobca im jest głupota. W tym znaczeniu, że nad nią rozmyślają i szukają sposobów by jej uniknąć, ale też w innym – że im samym zdarza się, jak każdemu, zgłupieć.

Tradycyjnie rozumiemy głupotę jako pewien deficyt intelektu, słabość władz poznawczych, czasem rodzaj schorzenia głowy (jako siedliska rozumu), ale nie jako skazę charakteru moralnego. Czy słusznie? Czy tak jak czasem głupiejemy przy rachunkach czy popadamy w stupor poznawczy, nie przydarza się nam coś podobnego w doświadczeniu moralnym? Przecież i w dziedzinie tego, co etycznie słuszne, zdarza się nam ulec jakieś pomroczności jasnej, palnąć głupstwo albo do reszty zidiocieć. Co więcej, czy niekiedy nie dzieje się tak, że jednocześnie zachowujemy pełną klarowność i ostrość myślenia a jednocześnie kompletnie gubimy się moralnie. Spróbujmy się wspólnie nad tymi kwestiami zastanowić. I nie zgłupieć przy tym.

Dr hab. Marcin T. Zdrenka, prof. UMK – etyk specjalizujący się w problematyce etyki cnót, etyki hermeneutycznej, genealogii pojęć i problemów filozofii moralnej oraz filozofii zła. Autor monografii O gnuśności. Studium lenistwa i jego kontekstów (2012) oraz książki Sześć cnót mniejszych (z P. Domerackim i M. Jaranowskim). Dotychczas prezentował w ramach Czwartków z filozofią wykłady:Czy gnuśność jest z zła?, 4 października 2012; Główne schorzenia układu moralnego, 20 listopada 2014; Fornale, grubianie i kabotyni czyli wybrane przywary mniejsze, 12 maja 2016; Podszepty pochopnego Hermesa czyli dlaczego filozofowie kochają etymologię, 5 października 2017;Kłopot z upadkiem (moralnym), czyli o trudnościach opowieści o osuwaniu się w zło, 13 grudnia 2018.

Informacje o “Czwartkach z Filozofią” – tutaj.