Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Wykłady w Dworze Artusa

Instytut Filozofii UMK, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Dwór Artusa w Toruniu zapraszają na cykliczne spotkania w ramach “Czwartków z Filozofią”


Najbliższe spotkanie: 28 kwietnia 2022, godz. 18.30, Dwór Artusa

Jutro, które nigdy nie nadeszło. Filozoficzne idee końca historii (prof. dr hab. Adam Grzeliński)

W jednym ze swych  najsłynniejszych stwierdzeń amerykański filozof George Santayana powiada: Ci, którzy nie znają historii, skazani są na jej powtórzenie. Czy jednak rzeczywiście historia ma swój porządek, który sprawia, że można do niej wrócić? Czy taki porządek miałby wieść do jakiegoś dającego się wyobrazić celu?

Niejednokrotnie taki kres wyobrażano sobie jako triumf rozumności i wolności. Kiedy inny amerykański filozof – Francis Fukuyama – ogłosił pod koniec XX wieku koniec historii, wydawało się, że ów happy end jest na wyciągnięcie ręki – jednak wyciągnięta ręka trafiła w próżnię, a historia potoczyła się dalej.

Najbliższe spotkanie będzie dotyczyć wybranych idei ciągłości historii, jej zrozumiałego porządku, a także wyobrażalnego kresu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego takie wizje są pociągające i co decyduje, że tak często okazują się nierzeczywiste.


Dotychczasowe spotkania:

Szczegółowe informacje o “Czwartkach z Filozofią” – tutaj.


Niedawne zarejestrowane wykłady:

prof. Piotr Domeracki, Labirynt samotności

prof. Marcin T. Zdrenka, Stultitia moralis, czyli czy możemy zgłupieć moralnie?

prof. Adam Grzeliński, Filozofia i lęk