
Serdecznie zapraszamy na trzecie Otwarte Seminarium z Etyki współorganizowane przez Katedrę Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki oraz Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Naszym Gościem będzie prof. Zdzisława Piątek, z którą omówimy wybrane tezy jej książki pt. „Eugenika. Zagrożenie czy nadzieja ludzkości?” (Toruń 2020).
Seminarium odbędzie się w wyjątkowym trybie. Działając w porozumieniu z naszym Gościem zapraszamy Państwa do wcześniejszego zapoznania się z wywiadem, który prof. Piątek udzieliła podkastowi „Pogawędnik filozoficzny”. W rozmowie została zaprezentowana ideaksiążki, jej główne cele i wybrane tezy. Prosimy zwrócić uwagę, że seminarium poświęcone będzie wyłącznie dyskusji – nie przewidujemy oddzielnego referatu.
Prof. Zdzisława Piątek – emerytowana profesor zwyczajna w Instytucie Filozofii UJ. Absolwentka dwóch fakultetów Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania w dziedzinie szeroko rozumianej filozofii nauki i filozofii przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucjonizmu oraz filozofii środowiskowej. Jej najważniejsze publikacje to: „Biologiczne podstawy języka a N. Chomsky’ego koncepcja gramatyki” (1978), „Aspekty antropocentryzmu” (1988), „Biologia wobec płci i seksu” (1994), „Etyka środowiskowa. Nowe spojrzenie na miejsce człowieka w przyrodzie” (1998), „Pawi ogon, czyli o biologicznych uwarunkowaniach kultury” (2007), „Ekofilozofia” (2008), „O śmierci, seksie i metodzie in vitro (2011), „Eugenika. Zagrożenie czy nadzieja ludzkości? (2020). Jest autorką ponad stu dwudziestu artykułów naukowych publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych.
Zapraszamy na stronę Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki, na której znajdą Państwo wszystkie materiały - link do wywiadu oraz do piątkowego spotkania.
Wszelkie informacje o seminarium są także dostępne na profilu FB KHFFSiE.
Bardzo liczymy na Państwa obecność i ożywioną dyskusję.