Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Czy stereotypy narodowe są starsze niż narody? (dr Emilia Olechnowicz, IS PAN) - najbliższy Czwartek z Filozofią 16 maja, 18.30

Zdjęcie ilustracyjne

16 maja o 18.30 zapraszamy na najbliższy Czwartek z Filozofią, podczas którego dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN opowie o tym, czy stereotypy narodowe są starsze niż narody. Jak zwykle spotykamy się w Dworze Artusa na Starym Rynku.

Czy stereotypy narodowe są starsze niż narody?

Według dominującego we współczesnej nauce stanowiska pojęcie narodu pojawiło się dopiero w XVIII wieku, jako przyczyna powstania i produkt państw narodowych. Jednak już w drugiej połowie XVI wieku istniał w Europie projekt systematycznego wyobrażania wspólnot narodowych w ramach drukowanych ksiąg składających się z wizualnych i tekstualnych reprezentacji mieszkańców ówczesnego świata. Księgi te ujawniają przeświadczenia na temat poszczególnych narodów – powielane i podawane jako fakty – ale także wewnętrzne sprzeczności w owym systemie stereotypów.

Emilia Olechnowicz: adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 2014-2017 uczestniczka projektu badawczego Rex nunquam moritur: Comparative Approaches to Political Theologies, w latach 2018-2020 wykładowczyni w kolegium Artes Liberales UW. Przygotowuje książkę dotyczącą XVI-wiecznych ksiąg kostiumowych.

młoda kobieta, blondynka z włosami o długości do ramion. Perspektywa zdjęcia świadczy o tym, że jest to selfi.

pozostałe wiadomości