Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Najnowsza publikacja w serii "Miniatury etyczne"

Miło nam poinformować, że w serii "Miniatury etyczne" Wydawnictwa Naukowego UMK ukazał się przekład eseju Alphonsa Silbermanna O sztuce płaszczenia się. Przekład: Rafał Michalski i Monika Kwiecińska-Zdrenka, wprowadzenie i posłowie: Monika Kwiecińska-Zdrenka, Rafał Michalski, Marcin T. Zdrenka.

Ze wstępu do książki:
Pochlebstwo, sykofancja, płaszczenie się – wiele nazw, ale wszystkie można spiąć dobrze znanym i swojskim słowem: lizusostwo. Któż z nas nie spotkał kiedyś szkolnego lizusa – pupilka nauczycieli, korporacyjnego pochlebcy sprawnie wspinającego się po szczeblach awansu lub polityka gładko wpełzającego w łaski przywódcy politycznej partii?
Choć pochlebstwo jest dobrze znane już od starożytności – pisali o nim Konfucjusz, Ezop, Teofrast, a potem Szekspir czy Dickens – nie doczekało się dotąd bardziej systematycznego opracowania. Podjął się tego dopiero współczesny badacz Alphons Silbermann.
"Sztuka płaszczenia się" to opowieść o strukturze relacji społecznych, w których klasyczne lizusostwo bądź pochlebstwo są jednymi z wielu strategii zachowań. Obok wskazania źródeł, form i mechanizmów płaszczenia się książka stawia bardzo ważne pytanie: czy nasze współczesne formy życia pozwalają staremu wynalazkowi lizusostwa jedynie trwać, czy może raczej – imponująco rozkwitać?

pozostałe wiadomości