Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

26 marca o 18.30 zapraszamy na najbliższy - już pięćdziesiąty! - Czwartek z Filozofią w Dworze Artusa - wydarzenie transmitowane online.

obrazek:

O 18.30, 26 marca zapraszamy na pięćdziesiąty wykład w ramach "Czwartków z Filozofią - tym razem w wersji transmitowanej na żywo online, dostępnej na stronie FB Dworu Artusa.

prof. Marcin T. Zdrenka, Stultitia moralis, czyli czy możemy zgłupieć moralnie?

Mimo że filozofowie poszukują mądrości, nieobca im jest głupota. W tym znaczeniu, że nad nią rozmyślają i szukają sposobów by jej uniknąć, ale też w innym – że im samym zdarza się zgłupieć, jak każdemu.

Tradycyjnie rozumiemy głupotę jako pewien deficyt intelektu, słabość władz poznawczych, czasem rodzaj schorzenia głowy (jako siedliska rozumu), ale nie jako skazę charakteru moralnego. Czy słusznie? Czy tak jak czasem głupiejemy przy rachunkach czy popadamy w stupor poznawczy, nie przydarza się nam coś podobnego w doświadczeniu moralnym? Przecież i w dziedzinie tego, co etycznie słuszne, zdarza się nam ulec jakieś pomroczności jasnej, palnąć głupstwo albo do reszty zidiocieć. Co więcej, czy niekiedy nie dzieje się tak, że jednocześnie zachowujemy pełną klarowność i ostrość myślenia a jednocześnie kompletnie gubimy się moralnie. Spróbujmy się wspólnie nad tymi kwestiami zastanowić. I nie zgłupieć przy tym.

pozostałe wiadomości